Dziesiąty dzień praktyk zawodowych z inzynierii środowiska i melioracji oraz mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus + ,,Praktyki zawodowe = Zwiększone szanse w przyszłości 2023-1-PL01-KA122-VET-000135006'' odbywały się w warsztacie przy diagnozowaniu usterek i sposobów ich usuwania w działaniu układów sterujących i wykonawczych pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych oraz dokonywaniu kalkulacji kosztów planowanych napraw. Inżynieria środowiska i melioracji dokonywała klasyfikacji odpadów według określonych kryteriów i określali zasady zbierania i transportu odpadów oraz postępowania z odpadami niebezpiecznymi. Poznawali obiekty biologicznego i termicznego przetwarzania odpadów oraz planowania prac w zakresie przygotowania budowy obiektów przetwarzania odpadów.
Dzisiaj przeżyliśmy coś, co nie zdarza się codziennie. Otrzymaliśmy zaproszenie do szkoły artystycznej Dimitra Tsoukarelasa w Larisie. Jej założycielami jest polsko - greckie małżeństwo . Zajęcia teatralne, które nam zaproponowano wymagały od nas stuprocentowej koncentracji, by odnaleźć się komunikacyjnie w stosownej chwili po polsku, angielsku, a także grecku. Teatr i edukacja są ze sobą splecione. Braliśmy udział w spontanicznym spektaklu realizowanym z marszu na podstawie wskazówek reżysera. Zajęcia ujawniły drzemiące w nas talenty, pobudziły naszą kreatywność i odwagę, nauczyły dystansu do siebie, pozwoliły poznać siebie nawzajem w nowych okolicznościach i zintegrować się w dążeniu do wspólnego celu. Dzięki wspaniałej zabawie, sporej porcji śmiechu wracaliśmy w bardzo pozytywnych nastrojach. Po powrocie mieliśmy czas na naukę obsługi profesjonalnych programów do edycji filmów. Po obiedzie czekało nas poznawanie tradycji greckiej. Posłużyła temu wizyta w feciarni, gdzie mogliśmy obserwować produkcję "białego złota Grecji" - sera feta. Oczywiście nie obyło się bez degustacji. W dalszej kolejności odwiedziliśmy oliwiarnię. Tutaj także mieliśmy możliwość zapoznania się ze sposobami wykorzystania oliwek do produkcji oliwy, na kompost, a także jako opał. Od dziś już zapamiętamy, które z bogactw Grecji są najcenniejsze, najbardziej poszukiwane przez turystów. Po powrocie przeprowadziliśmy analizę wydarzeń mających wpływ na nurty rozwoju sztuki i ich znaczenie dla obecnych elementów kultury. Każdego dnia udaje się nam poszerzyć wiedzę z zakresu kultury i tradycji. Pouczenie greckie na dziś - sałatka grecka podawana w Polsce nie jest grecką. Nie ma w niej takiego składnika , jak sałata.
Przedsięwzięcie "Rozwijamy kompetencje kluczowe z programem Erasmus+ o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000138971" realizowane w ramach projektu "Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej" realizowanego w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
14 kwietnia 2024r. miało miejsce uroczyste rozpoczęcie sezonu motocyklowego. Podczas uroczystej mszy świętej w parafii pw. św.Anny w Żałem nastąpiło poswiecenie motocyklów. Następnie impreza przeniosła się na teren naszej szkoły. Dziękujemy wszystki gosciom za wizytę. Zlot motocyklowy zorganizowany był przez Szlif FG Sierpc oraz Szlif FG Chapter Rypin.
Dziewiąty dzień naszego pobytu w Grecji był niezwykle owocny. Rozpoczęliśmy go od wizyty na targu w Platamonas, gdzie nazywaliśmy w języku angielskim napotykane warzywa, owoce, przyprawy i inne produkty spożywcze. Przy okazji, komunikując się ze sprzedawcami zyskaliśmy sporo nowych greckich słów. Takie sytuacje uczą nas, że " Komunikacja to podstawa". Nie obawiamy się znaleźć w nowym kraju sami, ze swoim zasobem językowym jesteśmy w pełni samowystarczalni, co daje nam wiele zadowolenia. Po powrocie udało się nam jeszcze przed obiadem po raz kolejny pograć w różnorodne gry edukacyjno- integracyjne na plaży. Po obiedzie wybraliśmy się na wycieczkę do wodospadu Agia Kori. Szliśmy do niego szlakiem turystycznym obok klasztoru pięknie wtopionego w przyrodę. To spokojne miejsce powitało nas najpiękniejszymi zapachami aktualnie kwitnących drzew i krzewów. Otaczała nas piękna bujna roślinność, wokół było słuchać szum przelewającej się wody. W takim wyjątkowym miejscu zajęliśmy się stworzeniem materiałów promocyjnych w postaci odpowiednich filmów, , które będą promować zagraniczne mobilności. Udało się nam także wykonać szereg przepięknych zdjęć, które wykorzystamy do tworzenia ulotek, plakatów czy też prezentacji. Znów osiągnęliśmy kolejny sukces - pogłębiliśmy umiejętności w zakresie komunikacji. Kalee nee khta.
Wyjazd organizowany jest w ramach przedsięwzięcia:
"Rozwijamy kompetencje kluczowe z programem Erasmus+ o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000138971" realizowane w ramach projektu "Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej" realizowanego w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Dziewiąty dzień praktyk zawodowych z inzynierii środowiska i melioracji oraz mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus + ,,Praktyki zawodowe = Zwiększone szanse w przyszłości 2023-1-PL01-KA122-VET-000135006'' przebiegał przy wykonywaniu kalibracji układów sterujących i wykonawczych pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych oraz określaniem przyczyn nieprawidłowego działania systemów elektronicznych wspomagających automatyczną pracę pojazdów, maszyn i urządzeń w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Inżynieria środowiska i melioracji wykonywała pomiary sytuacyjno-wysokościowe i ustalała zakres przeglądów obiektów gospodarki wodno-ściekowej i rozpoznawała ich uszkodzenia. Dobierali czynności konserwacyjne dla obiektów gospodarki wodno-ściekowej i prowadzili dokumentację wykonywanych robót.
Dzisiaj nie tylko uczennice obsługiwały sprzęt do koszenia trawnika. Zarówno kosiarka akumulatorowa, jak i traktorek ogrodowy cieszą się dużą popularnością podczas zajęć praktycznych w architekturze krajobrazu.
Dzisiejszy od samego poranka niezwykle pogodny dzień w Grecji przeznaczyliśmy na dopracowywanie naszych filmów przez planowanie i kręcenie kolejnych brakujących scen. Grupy naszych uczniów można było dziś obserwować w działaniach reżyserskich i aktorskich w hotelu, przy basenie, na plaży, w okolicznych sklepach, knajpkach, wśród pięknej roślinności, itd., itp. Tworzyliśmy także kreatywne posty na media społecznościowe szkoły w taki sposób, by przyciągnęły uwagę obserwujących, by były one dla nich interesujące. Wieczorem odbył się Dzień Grecki w naszym hotelu San Panteleimon. Mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystości przygotowanej dla nas przez Greków. Mieliśmy okazję obejrzeć w ich wykonaniu ludowe greckie tańce. Atrakcji dodawała wykonywana na żywo grecka muzyka. Oczywiście nie zabrakło też tradycyjnej zorby - sitraki. W krótkim czasie obecni na sali nauczyciele i uczniowie tańczyli równie pięknie z artystami. Szybko dołączyła obecna na spotkaniu obsługa hotelu z szefostwem. Było energetycznie i energicznie, pozytywnie i wesoło, radośnie i pogodnie. Wieczór grecki na długo pozostanie w naszej pamięci. Poniedziałek był dniem intensywnej twórczej pracy nad filmami i poznaniem folkloru i tradycji greckich.
Wyjazd uczniów w ramach przedsięwzięcia: "Rozwijamy kompetencje kluczowe z programem Erasmus+ o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000138971" realizowane w ramach projektu "Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej" realizowanego w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Drugi tydzień wyjazdu rozpoczęty. Ósmy dzień praktyk zawodowych z inzynierii środowiska i melioracji oraz mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus + ,,Praktyki zawodowe = Zwiększone szanse w przyszłości 2023-1-PL01-KA122-VET-000135006'' odbywały się na poznawaniu procesów i zabiegów stosowanych do uzdatniania wody z ujęć wód powierzchniowych i podziemnych oraz sposobów odprowadzania ścieków na obszarach wiejskich. Młodzież poznała systemy zaopatrzenia w wodę obszarów wiejskich oraz interpretowała opisy techniczne, opracowania graficzne, zestawienia tabelaryczne stanowiące zawartość dokumentacji projektowej obiektów gospodarki wodno-ściekowej. Jeśli chodzi o grupę mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, to przeprowadzali przeglądy techniczne ciągników i pojazdów samochodowych. Wykonywali prace konserwacyjne maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych oraz dobierali materiały eksploatacyjne i parametry pracy maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych.
Trzeba bardzo lubić psy, żeby wstać rano w niedzielę i jechać ponad 100 km po to, by zobaczyć najpiękniejsze z nich na Międzynarodowej Wystawie Psów w Pruszkowie. Są wśród nas tacy uczniowie, oto oni – grupa na medal! Razem z Panią Dalią Machalińską i Panią Aleksandrą Obarowską uczniowie z klas ILT, IILTF oraz IBTH wybrali się na wycieczkę, której celem była ocena poszczególnych zwierząt, ich eksterieru (czyli wyglądu zewnętrznego) i psychiki pod kątem zgodności ze standardem (wzorcem rasy). Po wszystkim wybraliśmy się również do kręgielni i do restauracji McDonald’s. Wróciliśmy zadowoleni i naładowani energią na najbliższy tydzień.
Słoneczny tydzień za nami, a głównym punktem programu dzisiejszego dnia był rejs na Skiathos, niewielką grecką wyspę, położoną w archipelagu Sporadów Północnych, w zachodniej części Morza Egejskiego. Słynie ona z wyspiarskiego klimatu i urokliwych widoków, ale przede wszystkim stała się popularna dzięki filmowi Mamma Mia z 2008 roku. Podczas rejsu załoga naszego statku zapoznała nas z podstawowymi krokami greckiego tańca ludowego pod nazwą zorba.
Mieliśmy też okazję do uczestniczenia w jedynej w swoim rodzaju dyskotekowej imprezie. Kapitan z rodziną zaprosili nas na mostek, gdzie mogliśmy zrobić zdjęcie za sterem, ale także budować pozytywne relacje polsko-greckie. Nasza p. Pilot przygotowała nas do takich spotkań. Znamy już wiele greckich słów, piosenek i opowieści mitologicznych, dzięki czemu łatwo odnajdujemy się w kontaktach z Grekami i rozumiemy elementy bogactwa kulturowego Grecji. Nieoczekiwanym ale niezwykłym dla nas był moment, w którym nagle pojawiły się delfiny i towarzyszyły nam w podróży. Cieszymy się, że samodzielnie zwiedzając portowe miasteczko radziliśmy sobie komunikacyjnie - w końcu znamy większość zwrotów grzecznościowych i je stosujemy. Kolejnym punktem rejsu była plaża i możliwość spędzenia czasu na srebrno-złotym piasku. Nasza niedziela w Grecji była kolejnym wspaniale spędzonym dniem pełnym nowej wiedzy, umiejętności, inspiracji, fascynujących odkryć.
Wyjazd obu grup możliwy jest dzięki realizacji projektów unijnych:
"Rozwijamy kompetencje kluczowe z programem Erasmus+ o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000138971" oraz "Praktyki zawodowe = Zwiększone szanse w przyszłości 2023-1-PL01-KA122-VET-000135006".
Greckie słońce rozpieszcza nas już szósty dzień. Dzięki niemu niebo jest błękitne i czyste, mamy możliwość podziwiania krajobrazu na odległość wielu kilometrów. Dzisiaj mieliśmy okazję podziwiać najbardziej malownicze formacje skalne na świecie - Meteory. Ich grecka nazwa, metéoros, w wolnym tłumaczeniu oznacza "zawieszony w powietrzu" lub "środek nieba". Rzeczywiście tak się poczuliśmy, wspinając się serpentynami ku najwyższym skałom osiągającym ponad 500 metrów. Na trudno dostępnych skałach można było dostrzec liczne prawosławne klasztory. Udało nam się zwiedzić Klasztor Warłama, monastyr który stoi na drugiej co do wysokości skale Meteorów. Nasze zdjęcia nie oddają nawet w połowie ogromu, majestatu i piękna obiektu. Wzbogaciliśmy się nie tylko o doznania estetyczne, ale także zgłębiliśmy kolejne tajniki kultury i historii Grecji. Nasze niesamowite wrażenia potwierdzają bogactwo dziedzictwa kulturowego tego kraju. Greckie pouczenie na dziś - ikony, prawosławne obrazy sakralne pisze się nie maluje.
Wyjazd obu grup realizowany jest z projektów unijnych:
"Rozwijamy kompetencje kluczowe z programem Erasmus+ o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000138971" oraz "Praktyki zawodowe = Zwiększone szanse w przyszłości 2023-1-PL01-KA122-VET-000135006"
Piąty dzień pobytu w słonecznej Grecji mija nam znów bardzo szybko. Dzieje się naprawdę wiele. Najważniejszymi z wydarzeń tego dnia były zajęcia z języka angielskiego i greckiego. Pracowaliśmy nad strategią marketingową dla fikcyjnej firmy. Kolejny raz powtórzyliśmy greckie zwroty grzecznościowe nieodzowne w codziennej komunikacji na ulicy, w sklepach, itp. Następnie analizowaliśmy profile społecznościowe pod względem charakterystycznych cech, publikowanych treści. Przedstawiliśmy krótko wyniki dyskusji w grupach na temat kręconych filmów. W przerwach nie zaniedbywaliśmy plaży i morza, gdzie w grupach wykonaliśmy z dostępnych tam materiałów nazwę naszej szkoły na piasku. Wielu z nas nie oparło się pokusie i kąpiel w Morzu Egejskim mają już zaliczoną. O basenie też nie zapominamy, korzystając z wyjątkowych warunków pogodowych i promiennego słońca. Wieczór postanowiliśmy zakończyć ogniskiem na plaży z gitarą i śpiewem. I jeszcze kolejna porcja miodu dla naszych oczu - grecki zachód słońca nad morzem. Kochamy nasz wyjazd do Grecji między innymi z powodu łączenia przyjemności i korzyści, nauki przez zabawę. Słoneczko, dziękujemy, że wciąż nam towarzyszyszy.
Wszystko to dzięki przedsięwzięciu: "Rozwijamy kompetencje kluczowe z programem Erasmus+ o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000138971" realizowane w ramach projektu "Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej" realizowanego w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Piąty już dzień praktyk zawodowych z inżynierii środowiska i melioracji oraz mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus + ,,Praktyki zawodowe = Zwiększone szanse w przyszłości 2023-1-PL01-KA122-VET-000135006'' odbywały się u pracodawców greckich, gdzie młodzież planowała zagospodarowanie terenu budowy i robót związanych z wykonaniem obiektów przeciwpowodziowych. Dobierali odpowiednie przyrządy i sprzęt do wykonywania pomocniczych pomiarów sytuacyjnych-wysokościowych i oceniali jakość wykonania robót utrzymaniowych. Mechanizacja z kolei rozróżniała urządzenia i narzędzia do obróbki ręcznej i maszynowej oraz scharakteryzowała te przyrządy. Posługiwali się dokumentacją techniczną, katalogami i instrukcjami obsługi i tak oto minął piąty dzień praktyk zawodowych.
Uczennice architektury krajobrazu przeszły szkolenie teoretyczne z obsługi traktorka ogrodowego, a następnie zastosowały tą wiedzę w praktyce kosząc trawnik. Dziewczyny zachwycone były płynną regulacją prędkości jazdy, precyzyjnym manewrowaniem na każdym terenie (promień skrętu zero cm) oraz łatwą kontrolą nad urządzeniem. Z niecierpliwością czekają na poniedziałkowe zajęcia w terenie.
Uczniowie architektury krajobrazu współpracowali dzisiaj z uczniami technikum weterynarii przygotowując teren w ogrodzie szkolnym do wysiewu nasion. Uczniowie przesadzali także rośliny. Dzień minął bardzo sympatycznie i pracowicie. Obcując z naturą i wykonując proste prace ogrodnicze wszyscy mogli się zrelaksować, wyciszyć i zyskać pozytywne nastawienie. Zwieńczeniem prac były wspólne zdjęcia na tle pięknej magnolii i bratków tworzących ścianę wertykalną.
Mija kolejny pozytywny grecki dzień. Jak zawsze bardzo intensywny i energetyczny. Grupa uczestniczącą w programie "Rozwijamy kompetencje kluczowe z programem Erasmus+ o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000138971" miała zajęcia z języka angielskiego. Planowaliśmy również nagrywanie filmu i w tym celu podjęliśmy wstępne działania w stworzonych zespołach. Zapaliliśmy się do wykonania zadania i mamy wiele świetnych pomysłów do wprowadzenia w życie. Popołudnie było pięknym, niezwykle interesującym spotkaniem z kulturą i historią grecką. Skutecznie przysłużyła się temu wycieczka do Starego Platamonas - Kamiennego Miasta gdzie wyruszyliśmy juz razem z grupa odbywającą praktyki. Od pierwszych chwil pobytu w miasteczku kilkaset metrów nad poziomem morza bylismy pod jego urokiem. Ponieważ sezon przychodzi sporo później, mieliśmy miasteczko dla siebie. Krążyliśmy krętymi wąskimi uliczkami, podziwialiśmy roślinność, architekturę budynków i robiliśmy zdjęcia panoramy, której urodę trudno sobie nawet wyobrazić. I jeszcze jedno ważne greckie pouczenie : po południu nie pije się kawy. :) Kolejny piękny dzień, kolejne piękne miejsca, przyspieszony kurs korzystania z posiadanej wiedzy i umiejetnosci w nowych okolicznościach.
Kolejny dzień praktyk zawodowych z inżynierii środowiska i melioracji oraz mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus + ,,Praktyki zawodowe = Zwiększone szanse w przyszłości 2023-1-PL01-KA122-VET-000135006'' odbywały się u pracodawców greckich, gdzie dobieraliśmy aparaturę i przyrządy do pomiarów meteorologicznych związanych z robotami regulacyjnymi, melioracyjnymi i hydrotechnicznymi. Opracowaliśmy i interpretowaliśmy wyniki tychże obserwacji i pomiarów. Planowaliśmy roboty związane z wykonywaniem umocnień, regulacją małych cieków wodnych oraz wykonywaniem małych budowli wodnych na ciekach oraz dobieraniem do nich narzędzi, sprzętu i materiałów. Ocenialiśmy stan zagrożenia powodziowego i przewidywane tego skutki. Mechanizacja natomiast dobierała metody i środki ochrony roślin zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin oraz charakterystyka ich wpływu na środowisko i zasady postępowania w przypadku ich rozlania lub rozsypania. Rozróżniali i wskazywali części maszyn, urządzeń oraz zespołów połączeń rozłącznych i nierozłącznych i określali ich zastosowanie w praktyce.
Powered by aSc EduPage