12.03.2025r. o godz. 10:00 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu rozpoczął się IX Przegląd poezji i prozy Jana Pawła II
pod hasłem „Pielgrzym nadziei”, który oficjalnie został otwarty przez dyrektora szkoły Radosława Wiśniewskiego..
Uczestników powitała Milena Sobocińska-Krupska – organizatorka konkursu, składając wyrazy uznania dla uczestników zaangażowanych w zgłębianie poezji i kultywowanie wartości, o które dbał Jan Paweł II.
„IX Przegląd poezji i prozy Jana Pawła II, ph. „Pielgrzym nadziei” posiada wyjątkowy wymiar. Jan Paweł II podkreślał wartość nadziei, która buduje moralną i duchową postawę człowieka. Kształtuje m.in. przekonanie o odpowiedzialności za podejmowane działania mające wpływ na kolejne pokolenia. Poczucie wiary, nadziei i miłości umożliwia odnalezienie: sensu życia, trwałych relacji, nowych celów, motywacji, siły do walki z różnymi przeciwnościami. Papież – Polak wyrażał swoje oczekiwania wobec młodzieży, która tworzy nową rzeczywistość. Przypominał o „duchowym dziedzictwie, któremu na imię Polska”. W Krakowie w 1979r. zwracał się do słuchaczy „[…] abyście nigdy nie zwątpili, nie znurzyli się i nie zniechęcili […], abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.
Życie Jana Pawła II stanowi piękny przykład postawy poszanowania wiary, nadziei, miłości oraz kultywowania tradycji. Słowami Adama Asnyka chciałabym podkreślić dokonania wyjątkowego człowieka, poety. „[…] Nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć sami macie doskonalsze wznieść […]”. Przegląd poezji i prozy Jana Pawła II stanowi odpowiedź na apel wygłoszony przez poetów.” – mówiła organizatorka.
Szczególne podziękowania zostały skierowane dla osób, bez których to przedsięwzięcie nie miałoby miejsca. „Dziękuję za wielkie serce, dobrą wolę, wsparcie finansowe i bezinteresowną pomoc, która umożliwiła nam zorganizowanie konkursu na wysokim poziomie. Dzięki hojności naszych sponsorów mogliśmy zakupić pamiątkowe statuetki z pracowni artystycznej Pani Karoliny Meler, karty podarunkowe do sieci sklepów RTV/EURO/AGD oraz pamiątkowe książki i upominki. Wyrazy wdzięczności składamy:
Pani Karolinie Meler, artystce i właścicielce pracowni „Melerart”,
Panu Krzysztofowi Mielczarek właścicielowi firmy „Wędzarka Mielczarka",
Panu Panu Krzysztofowi Sztankowskiemu właścicielowi firmy "Sztan-Rol" ,
Panu Przemysławowi Sadowskiemu właścicielowi firmy P.P.H.U. Przemysław Sadowski,
Panu Sławomirowi Krupskiemu właścicielowi firmy Usługi Sławomir Krupski,
Panu Maciejowi Bułkowskiemu – właścicielowi firmy PRO-INVEST,
Panu Dariuszowi Strupczewskiemu właścicielowi firmy „Dar - Tom" PHU,
Panu Michałowi Kopeć właścicielowi Gospodarstwa Rolnego.
Pani Milena Sobocińska-Krupska osobiście dziękowała za wszelkie słowa wsparcia, motywacji, uznania podczas wielu rozmów. „To wielki sukces współpracy i empatii, za co bardzo dziękuję.”-twierdziła. Życzyła tylko: „wspaniałych wrażeń, niezapomnianych spotkań i zachwytu nad żywym słowem poezji”.
Nadrzędnym celem konkursu, jest popularyzacja poezji Papieża-Polaka, podkreślenie wartości, o których wciąż przypominał Jan Paweł II, rozwój zainteresowań, uwrażliwienie na piękno poezji oraz integracja młodzieży szkolnej.
Zaproszenie przyjęli przedstawiciele z 14 szkół z całej Polski. Nauczyciele podjęli ogromne wyzwanie w przygotowanie młodzieży do prezentacji bardzo trudnej poezji św. Jana Pawła II.
W konkursie wzięli udział uczniowie z następujących szkół:
- ZS CKR w Samostrzelu,
- ZS CKR w Bystrej,
- ZS CKR w Bożkowie,
- ZS nr 3 w Rypinie
- ZS CKR w Studzieńcu,
- ZS CKR w Nadrożu,
- ZS CKR w Kowalu,
- ZS CKR w Siennicy Różanej,
- ZS CKR w Brzostku,
- ZS nr 2 w Sierpcu,
- LO SPSK im. Św. Rodziny w Górznie,
- ZS CKR w Swarożynie,
- ZS CKR w Hańczowej,
- ZS CKR w Brzostowie
Uczestników oceniała komisja w składzie:
- Pani Justyna Motylewska - animator kultury i prowadząca zajęcia artystyczne w „Pozytywce”, reprezentująca Centrum Usług Społecznych w Rogowie,
- Pani Katarzyna Majorowska – Łubińska – muzyk, wokalistka, nauczycielka prowadząca zajęcia w Muzycznej Strefie Natalii Woźnickiej w RDK w Rypinie oraz w MeloKey&Voice w Sierpcu
- Ks. Andrzej Krasiński, proboszcza parafii św. Trójcy w Rypinie, wicedziekana dekanatu rypińskiego
Wyniki konkursu są następujące:
W kategorii recytacja:
I miejsce: Karolina Rak (ZS CKR w Brzostku),
II miejsce: Zuzanna Gorzki (ZS CKR w Nadrożu), Wiktoria Nowak (ZS nr 3 w Rypinie),
III miejsce: Zuzanna Lichnerowicz (ZSCKR w Nadrożu), Wiktoria Kaszubska (ZS nr 3 w Rypinie)
Wyróżnienia: Łukasz Marzec (ZS CKR w Siennicy Różanej), Kalina Jóźwicka (ZS CKR w Samostrzelu), Kinga Adamkowska (ZS nr 2 w Sierpcu)
W kategorii poezja śpiewana:
I miejsce: Roksana Witkowska (ZS nr 3 w Rypinie)
II miejsce: Julia Heba (LO SPSK w Górznie), Bartłomiej Bińkowski (ZS CKR w Kowalu)
III miejsce: Kamila Gonet (ZS CKR w Brzostku),
Wyróżnienie: Jakub Kuźnik (ZS CKR w Nadrożu), Zuzanna Trucina (ZS CKR w Brzostku), Weronika Kowalkowska (ZS CKR w Studzieńcu)
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy, anioły z pracowni Pani Karoliny Meler, karty podarunkowe do sieci sklepów EURO/RTV/AGD, nagrody książkowe. Uczestnicy konkursu dostali drobne upominki i dyplomy pamiątkowe.
Gratulujemy uczestnikom konkursu ogromnej odwagi i wrażliwości na piękno żywego słowa! Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz ogromną pracę włożoną w przygotowania do konkursu. Zapraszamy za rok na X Przegląd poezji i prozy św. Jana Pawła II.
oprac. Milena Sobocińska-Krupska