Uczniowie klasy czwartej Technikum Inżynierii Środowiska i Melioracji odbyli zajęcia praktyczne z obsługi koparki. Każdy miał okazję wykopać fragment rowu. Pierwsze próby były bardzo udane i wszyscy spisali się na medal!
Uczniowie klasy czwartej Technikum Inżynierii Środowiska i Melioracji odbyli zajęcia praktyczne z obsługi koparki. Każdy miał okazję wykopać fragment rowu. Pierwsze próby były bardzo udane i wszyscy spisali się na medal!
Przyszli technicy weterynarii mieli okazję uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w zakładach przetwórstwa ZPM Krzysztof Wrzosek. Zajęcia prowadził Powiatowy Lekarz Weterynarii Monika Żychniewicz i Urzędowy Lekarz Weterynarii Zenon Pocierznicki Zajęcia dotyczyły referencyjnej metody badania mięsa w kierunku bardzo niebezpiecznej choroby jaką jest włośnica. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie pod kierunkiem lekarzy, za za pomocą trychinoskopu przeprowadzali samodzielnie badania. Młodzież zapoznała się z całym procesem prowadzenia dokumentacji weterynaryjnej wynikającej z obowiązujących przepisów prawa weterynaryjnego. Dziękujemy prowadzącym za możliwość udziału w zajęciach. Poznane metody badania mięsa są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa żywieniowego. Zajęcia zorganizowała lekarz weterynarii pracująca w naszej szkole, Pani Karolina Fałkowska.
W dniu 19 marca, uczniowie ZSCKR w Nadrożu wzięli udział w corocznej akcji organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Rypinie "Posadź sosnę na wiosnę". Uczniowie otrzymali sadzonki które znajdą swoje miejsce w przyszkolnym parku, aby był jeszcze piękniejszy.
20 marca to dzień, który minął w bardzo atrakcyjnych i przyjemnych klimatach, gdyż gościliśmy w ZS CKR w Nadrożu wyjątkową osobę, która jest fascynatką i sokolnikiem, Panią Zuzanną Borowską. Wszyscy Ci, którzy przybyli na zajęcia byli zafascynowani.
We wtorek 19.03.2024r. odbył się Wiosenny Turniej Szachowy. Do rywalizacji na szachownicy stanęło 18 uczniów oraz 2 nauczycieli. Zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund, w tempie 12 minut na zawodnika. Rywalizacja między zawodnikami była wyrównana i emocjonująca.
Wyniki turnieju:
I miejsce – Przemysław Romanowski – 5,5pkt (5 zwycięstw i 1 remis)
II miejsce – Filip Skorupski i Krzysztof Lewandowski po 4,5pkt.
IV miejsce – Maciej Bęcki, Jakub Lewandowski i Julia Gabrielczyk po 4pkt.
Pan Dyrektor wręczył nagrody najlepszym i pogratulował wszystkim zawodnikom.
Szachy to wspaniała gra, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi: uczy logicznego myślenia, przewidywania, sportowego współzawodnictwa, refleksu i cierpliwości.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i nagrodzonym! Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy za zaciętą rywalizację, grę fair-play i atmosferę świetnej zabawy!
Uczniowie klasy IILTF uczestniczyli w konferencji pt." Profilaktyka kluczem do sukcesu w hodowli". Celem wyjazdu było poznanie profilaktyki chorób występujących u przeżuwaczy.
Konferencja odbyła się w ZSCKR w Samostrzelu.
Uczniowie klasy IV technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki podczas zajęć praktycznych uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Gospodarstwa Rolnego Państwa Chojnickich w Makówcu. Celem wyjazdu było zapoznanie się z zastosowaniem robotów udojowych w produkcji mleka.Opiekunami wyjazdu byli: Piotr Cackowski i Łukasz Paliński.
Kolejna udana wizyta w Laboratorium MS Lab. Tym razem uczniowie klasy trzeciej Technikum Inżynierii Środowiska mieli okazję przeprowadzić badania wody. Zapoznali się również z urządzeniami i metodami badań wody i gruntów.
Przy pomocy sekatora teleskopowego uczniowie architektury krajobrazu dokonywali cięcia lip.
15 marca zajęcia praktyczne w inżynierii środowiska i melioracji były wyjątkowe, gdyż mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego przy współpracy z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Spotkanie odbyło się online na Teams-ach i dotyczyło Lokalnych Partnerstw Wodnych (LPW), które są szansą na wzmocnienie racjonalnej gospodarki wodnej w województwie kujawsko–pomorskim. Głównym celem spotkania było: podsumowanie działań Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2023r, plan pracy na rok 2024, prezentacja stanu wdrażania Krajowego Planu Odbudowy czy budowanie sieci współpracy LPW w Województwie Kujawsko–Pomorskim. Dziękujemy serdecznie za umożliwienie wzięcia udziału w tak zaszczytnym gronie ekspertów z dziedziny gospodarowania wodą. Czekamy na dalszą współpracę w tak ważnej kwestii jaką jest woda.
Przygotowania do kwietniowego wyjazdu do Grecji idą pełną parą!!!
Przygotowując się do wyjazdu na 2 tygodnie, nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach językowych, geograficzno-kulturowych oraz pedagogicznych.
W dniu 12 marca 2024 roku uczennice klas IV i V uczestniczyły w I Kongresie Zdrowia Kobiet Powiatu Rypińskiego, pod hasłem: „Jesteś w ciąży - ważną profilaktyka #dzieci nie chcą FAS” zorganizowanym przez Państwowy Inspektorat Sanitarny w Rypinie. Uczennice pozyskały specjalistyczną wiedzę w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych kobiet ciężarnych w tym szczepień; prawidłowych zasad żywienia przyszłych mam; szkodliwości picia alkoholu przez kobiety w ciąży.
W dniu 26 lutego 2024 roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły brali udział w XLI finałach wojewódzkich Olimpiady Młodych Producentów Rolnych województwa kujawsko- pomorskiego w Przemystce. Byli to: Maciej Szwajkowski, Szymon Witkowski, Bartosz Małkiński, Kacper Gadomski, Przemysław Romanowski, Wiktor Jabłoński, Michał Gibczyński.
W kwalifikacjach rywalizowało 71 uczestników tj. młodzież szkół średnich oraz 11 młodych rolników. Etap pisemny wyłonił dziesiątkę finalistów, którzy rywalizowali odpowiadając przed komisją na pytania z różnych dziedzin rolnictwa. W śród nich Nasz Szymon Witkowski, uczeń klasy drugiej technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki który zdobył 8 miejsce.
Szymonowi oraz pozostałym uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie klasy IV Technikum Inżynierii Środowiska byli z wizytą w Laboratorium MS Lab. Zapoznali się z metodami oraz urządzeniami do badania wody i ścieków. Mieli również okazję samodzielnie wykonać jedno z takich badań. Dziękujemy za udaną wizytę.
W zwiazku z dniem 8 marca męska część Samorządu Szkolnego pozdrawia najserdeczniej piękniejszą połowę naszej szkoły. Życzymy wszystkim Paniom wiele pogody ducha, słoneczka i nieustającego uśmiechu na twarzy.
Zajęcia praktyczne w inżynierii środowiska i melioracji w klasie III ATB i IV ATB odbywały się na nowo otrzymanym materiale dydaktycznym jakim jest gra planszowa Agrilemma z gatunku serious game. Uczniowie mieli okazję prowadzić swoją własną farmę i wraz z tym w sposób praktyczny zrozumieć proces zarządzania wodą i składnikami odżywczymi w rolnictwie. Wraz z kolejnymi sezonami będą musieli stawić czoło wyzwaniom dnia codziennego rolników tj. zmiany klimatu, choroby roślin, czy regulacje prawne. Gra oferuje szereg rozwiązań jakie uczniowie będą mogli przetestować w swoich gospodarstwach aby ich działalność była zrównoważona, dochodowa jak również społeczna. Gra oparta jest na innowacyjnych technologiach i rozwiązaniach testowanych w projekcie WATERAGRI i otrzymana od Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
W dniu 7.03. 2024r uczniowie klas piątych po raz kolejny przystąpili do próbnej matury z matematyki. Do egzaminu maturalnego zostało zaledwie 61 dni więc dokładamy wszelkich starań, żeby w maju uzyskać najlepsze wyniki.
Powered by aSc EduPage