• Grupa wojskowa

      16.12.2022

      W dniach 9-10 grudnia 2022 roku, grupa wojskowa będąca pod opieką Pana Pawła Brudzyńskiego miała okazję uczestniczyć w szkoleniu. Ćwiczenia wojskowe odbywały się w porze nocnej.

     • Dziękujemy

      15.12.2022

      W sobotę 10 grudnia rozpoczął się "weekend cudów", czyli finał charytatywnej akcji, podczas którego wolontariusze rozwozili osobom potrzebującym paczki. Nasza społeczość szkolna też miała w tym swój mały udział, wyrazem czego jest podziękowanie.

     • Tradycyjne nakrycie stołu Bożonarodzeniowego

      15.12.2022

      Dnia 08.12.22 r w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs świąteczny pt. " Tradycyjne nakrycie stołu Bożonarodzeniowego". W konkursie wzięli udział uczniowie z : ZST w Lipnie, ZS w Skępem, ZS CKZ w Grubnie, ZS CKR w Bydgoszczy, ZS CKR w Powierciu, ZS CKR w Studzieńcu oraz z naszej szkoły. Drużyny wykazały się znajomością zasad nakrywania stołu, dobrą organizacją pracy, kreatywnością, pracowitością. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom.

     • Mikołajkowe przebranie

      15.12.2022

      Samorząd Szkolny informuje, iż decyzją Dyrektora p. R. Wiśniewskiego w międzyklasowym konkursie na przebranie mikołajkowe zwycięża klasa IV AT. Uczniowie otrzymają słodycze na klasowy stół wigilijny. Wręczy je osobiście P. Dyrektor 22 grudnia. Zwycięskiej klasie serdecznie gratulujemy.

     • Mikołajkowy turniej piłki siatkowej

      15.12.2022

      6 grudnia w Naszej Szkole odbył się Mikołajkowy Turniej piłki siatkowej. W rozgrywkach wzięły udział reprezentacje wszystkich klas. Po rozegraniu 15 spotkań Mistrzem Szkoły okazała klas 4AHL, która w finale pokonała klasę 3 ATB. Trzecie miejsce uzyskały klasy 2ATB i 4AT. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim zawodnikom. Na zakończenie turnieju, przy głośnym dopingu całej społeczności szkolnej, odbył się mecz nauczyciele - uczniowie.  Było super!

     • Szlachetna paczka

      15.12.2022

      W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji Szlachetnej Paczki. Od 30 listopada do 8 grudnia 2022 roku będziemy prowadzili zbiórkę żywności i środków czystości. W ten sposób możemy pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Pomagaj ze Szlachetną Paczką. DOŁĄCZ I TY. Szkolne Koło Wolontariatu. Szczegółowych informacji udzielają opiekunki SKW p. Justyna Bechcińska i p. Małgorzata B.-Ciemniecka.

     • Technikum weterynarii na Politechnice Bydgoskiej

      19.06.2022

      Dla wielu młodych ludzi praca ze zwierzętami to pasja, którą chcieliby realizować również w pracy zawodowej. Przyszli technicy weterynarii odwiedzili  Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt na Politechnice Bydgoskiej. Młodzież wzięła udział w przygotowanych dla nich warsztatach. W pracowni  osteologii zapoznawali się ze szkieletami zwierząt oraz układali  swojego rodzaju „puzzle” stanowiące szkielet  psa i kota. Dużym przeżyciem była wizyta w prosektorium. Tutaj uczniowie w oparciu o preparaty przeanalizowali  układ mięśniowy psa. Kolejne warsztaty dotyczyły zwierząt egzotycznych i opieki nad nimi. Młodzież  miała możliwość bliższego poznania  węża-pytona tygrysiego. Nie zabrakło również ćwiczeń w laboratorium, gdzie uczniowie samodzielnie przeprowadzali izolację DNA z truskawek i winogron.

     • Uczniowie technikum inżynierii środowiska i melioracji podczas warsztatów na Politechnice Bydgoskiej

      13.06.2022

      Podczas wizyty na Politechnice Bydgoskiej uczniowie Technikum Inżynierii Środowiska mieli okazję brać udział w różnorodnych warsztatach. Podzieleni na grupy zostali zapoznani z zasadą pracy kamery termowizyjnej. Wykonywali doświadczenia z jej udziałem np. zdjęcie odcisku dłoni na powierzchni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia w laboratorium chemicznym. Tam młodzież przeprowadzała reakcje analityczne i obserwowała wizualne efekty umożliwiające określenie składu jonowego badanych roztworów. Kolejnym zadaniem, które uczniowie mogli wykonać, było badanie wytrzymałościowe betonu. Dowiedzieli się również dlaczego tak ważna jest wytrzymałość materiałów, które wykorzystujemy do budowy. Ponadto mieli okazję zapoznać się z pojęciem wymiana ciepła. Przeprowadzali pomiary np. wilgotności powietrza. Następnie weryfikowali otrzymane wyniki i starali się samodzielnie je zinterpretować. Młodzież bardzo dobrze zaprezentowała się na zajęciach, które dotyczyły pomiarów wysokościowych. Dzięki zajęciom w szkole zasada działania niwelatora nie była im obca. Odbyła się również wycieczka po campusie uczelni i rozmowy ze studentami. Była również możliwość wysłuchania prelekcji na temat „Miasto gąbka – inteligentne łagodzenie klimatu” lub „ Czy OZE uratują świat?”

     • Uczniowie technikum architektury krajobrazu na Politechnice Bydgoskiej

      13.06.2022

      Choć dla wielu z uczniów wyjazd z początku wydawał się niezbyt ciekawy, okazał się  miłym zaskoczeniem i interesującą lekcją. Politechnika Bydgoska zorganizowała dla nas bogaty program edukacyjny. Na początku wszyscy zostaliśmy zaproszeni do budynku Audytorium Novum, gdzie serdecznie przywitała nas Pani Prodziekan ds. kształcenia i spraw studenckich dr hab. Inż. Maria Wesołowska. Następnie wysłuchaliśmy interesującego  wykładu o zieleni na dachach  „ Dachy zielone – potencjał architektury krajobrazu na wysokości”. Po wykładzie nasz profil – architektura krajobrazu przemieściła się na ulicę Bernardyńską, na Wydział Rolnictwa I Biotechnologii w celu odbycia specjalistycznych warsztatów. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Grupa pierwsza wzięła udział w warsztatach „Wykorzystanie komputerowego wspomagania projektowania w architekturze krajobrazu”, gdzie zaprezentowano oprogramowanie do wykonywania projektów zagospodarowania terenu. Po czym uczniowie sami, na konkretnym projekcie osiedla mogli nanosić zmiany, według własnego uznania. W tym czasie grupa druga odbywała spacer w ramach warsztatów „Obserwacja i ocena obiektów architektury krajobrazu”. Zaprezentowano nam park miejski - Park Ludowy im. Wincentego Witosa, wraz z jego historią. Od 2017 roku park przechodzi rewitalizację. Odnowiono w nim alejki parkowe, dokonano konserwacji zieleni parkowej, umieszczono w nim urządzenia  retencyjne kanalizacji deszczowej oraz urządzono łąki kwiatowe. Mogliśmy podziwiać bogaty drzewostan, głównie rodzimych gatunków drzew: klony, lipy, graby i dęby. Do najciekawszych należą: grab pospolity odmiana stożkowata, katalpa zwyczajna, glediczja trójcierniowa. Wzdłuż alei posadzono m.in. klon zwyczajny, kasztanowiec zwyczajny, sosnę czarną, świerk kłujący, topolę włoską. W parku Ludowym im. Wincentego Witosa i jego najbliższym otoczeniu znajduje się łącznie pięć okazów pomników przyrody: 2 dęby szypułkowe, kasztanowiec biały, katalpa zwyczajna i magnolia pośrednia. Była to dla nas doskonała lekcja dendrologii. Miło spędzony czas zapadnie nam długo w pamięci i być może zachęci do podjęcia dalszej edukacji właśnie na Politechnice Bydgoskiej.

     • Przyszli technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki podczas warsztatów na Politechnice Bydgoskiej

      13.06.2022

      Klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki w ZSCKR w Nadrożu uczestniczyły w warsztatach i zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich przez pracowników i studentów Wydziału  Inżynierii Mechanicznej oraz Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii na Politechnice Bydgoskiej. Uczniowie uzupełnili i rozwinęli swoją wiedzę dotyczącą zagadnień rolnictwa 4.0 czyli wykorzystania nowoczesnych technologii we współczesnej agronomii. Podczas kolejnych warsztatów poznali budowę i zasadę działania bezzałogowych statków powietrznych. Duże  zainteresowanie wzbudziły drony. Młodzież mogła porównać drony komercyjne i amatorskie oraz dowiedzieć się jak mogą być wykorzystywane w rolnictwie. Można było również spróbować swoich sił w roli operatora. Następne warsztaty dotyczyły fotowoltaiki,  różnych technologii PV oraz kompleksowego wykorzystania  źródeł energii odnawialnych i systemów magazynowania energii. Na koniec naszego pobytu w Politechnice Bydgoskiej zwiedziliśmy stanowiska dydaktyczno – naukowe dotyczące diagnostyki pojazdów. Wizyta i uczestnictwo  w warsztatach były pełne wrażeń, mogliśmy nie tylko zdobyć i poszerzyć naszą wiedzę i umiejętności ale też poznać  specjalistów, którzy z ogromną pasją i zaangażowaniem prowadzili z nami zajęcia.

     • Solidne podstawy dla przyszłych weterynarzy

      26.05.2022

      Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nadrożu to szkoła prowadzona  przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przygotowuje przyszłe kadry do pracy w zawodach rolniczych i szeroko rozumianych zawodach okołorolniczych. Aby młody człowiek, wkraczający w życie zawodowe był do niego jak najlepiej przygotowany potrzebuje nowych umiejętności, które nie zawsze w pełnym zakresie może zdobyć podczas lekcji. Dlatego szkoła organizuje bezpłatne kursy dotyczące różnych obszarów. Przyszli  technicy weterynarii  odbyli w  maju tygodniowy, bezpłatny kurs inseminacji bydła i trzody chlewnej.

      Organizacja kursu miała na celu wyposażenie uczniów w dodatkowe kwalifikacje zawodowe, zwiększające ich szanse na rynku pracy.

      Uczniowie podczas kursu utrwalili wiedzę z zakresu anatomii układów rozrodczych bydła i świń oraz wykonywali ćwiczenia na wypreparowanych narządach. Zapoznawali się z technikami zabiegu sztucznego unasienniania na nowoczesnych fantomach krowy i lochy. Zaznajomili się również ze sprzętem inseminacyjnym oraz bhp podczas pracy ze zwierzętami i ciekłym azotem. Ponadto kurs obejmował m. in. zagadnienia takie jak: dokumentacja hodowlana i programy hodowlane, wypełnianie dokumentacji związanej z unasiennianiem, uwarunkowania prawne.

      Kurs dał uczniom przygotowanie teoretyczne i praktyczne z zakresu inseminacji zwierząt i zakończył się uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do wykonywania zawodu inseminatora.

      Ukończenie kursu pozwala na pracę w placówkach i firmach związanych z rozrodem, we własnym gospodarstwie lub jako inseminator na własny rachunek.

      Posiadanie uprawnień inseminatora  w połączeniu z dyplomem technika weterynarii daje solidne podstawy w starcie w życiu zawodowym.

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu
   • (54)270-31-12
   • Nadróż 1 87-515 Rogowo Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych